Tarihi Turistik Mekanlar

Venedik Sarayı: 13. yüzyılla tarihlendirilen Venedik Sarayı, Gazimağusa'nın gezilecek yerler listesine dahil edilebilecek tarihi bir yapıdır. İlk yapıldığı dönemlerde kraliyet sarayı olarak kullanılmış ve 1369 yılına kadar da krallar tarafından ikamet yeri olarak kullanılmıştır. Gazimağusa'daki Namık Kemal Meydanı'na yakın bir konumda yer almasından dolayı kolay bir ulaşım yoluna sahiptir Venedik Sarayı.

Can Bulat Müzesi: Kıbrıs'ın fethinde önemli bir rol oynayan Can Bulat'ın türbesinin bulunduğu nokta ilk olarak Can Bulat Tabyası olarak anılmıştır. Daha sonra Sancakbeyi Can Bulat'ın naaşının bulunduğu bu nokta 1968 yılında müzeye çevrilmiştir. Can Bulat Müzesi, günümüzde Kıbrıs'a gelen turistlerin gezi mekanlarından biri olmuştur.

St. Barnabas Manastırı: İkon ve Arkeoloji Müzesi olarak hizmet veren St. Barnabas Manastırı, Hristiyanlığı yaymak isteyen Salamis doğumlu St. Barnabas'ın mezarının bulunduğu noktaya inşa edilmiştir. Müze olarak hizmet veren tarih manastırı, bölgenin en geniş alana sahip olan müzesi konumundadır. Manastırı Gazimağusa gezi listenize dahil etmenizi öneririz.

Namık Kemal Zindanı ve Müzesi: Venedik Sarayı'nın avlusunda yer alan tarihi bina, Namık Kemal'in 1873 yılında zindana kapatıldığı yer olarak bilinmektedir. Namık Kemal'in sürgün hayatını geçirdiği bina günümüzde Namık Kemal Zindanı ve Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Müze, Gazimağusa'da görmeniz gereken yerler arasında mutlaka olmalı.